Atminties kelias Merkinėje
Smėlis sugeria kraują, smėlis uždengia kaulus... Vėjas ir laikas nusineša aimanas, maldas
ir paskutinius atodūsius. O tie, kurie ateina ar ateis po kelių dešimtmečių ar šimtų metų – jie tik iš pasakojimų žinos baisios tragedijos istoriją... Šių metų rugsėjo 10 d. Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti sekretoriato ir Merkinės krašto muziejaus iniciatyva kvietėme atvykti į „Atminties
kelio“ renginį Merkinėje, skirtą paminėti holokausto Lietuvoje ir Merkinėje 80-ąsias metines.
Atminties kelio Merkinėje eisenos dalyviai prie atidengtos memorialinės lentos. A.Černiausko nuotr.
Iš tiesų tai įvyko ne taip jau seniai... Merkinėje dar yra žmonių prisimenančių, kaip 1941 m. rugsėjo 10 d. Merkinės smėlynuose buvo išžudyti Merkinės ir Liškiavos žydai – viso 854 asmenys, iš jų 355 moterys, 276 vaikai, 223 vyrai. Jie atsimena, kaip buvo uždraustas judėjimas miestelio gatvėmis, liepta užsidaryti langus. Kaip buvo varomos žydų kolonos. Atsimena savo tėvelių pergyvenimus... Norinčius išgirsti liudininko atsiminimus, kviečiu pasižiūrėti Stasio Keidūno atsiminimus Youtube kanale „Holokaustas Merkinėje“, tuo tarpu iš Arūno Bubnio knygos „Holokaustas Lietuvoje 1941-1944 m.“ sužinome, kad prieš žudynes Merkinėje keletas šimtų žydų vyrų ir moterų buvo išvežti sunaikinimui į Alytų. Tad viso 1941 m. rugpjūčio-rugsėjo mėn. išžudyta virš 1200 Merkinės miestelio bendruomenės narių... Maždaug tiek, kiek Merkinėje šiuo metu gyventojų.
Merkinė nebuvo vienintelis Dzūkijos miestelis, kur naciai organizavo žydų genocidą. Tą
pačia dieną pagal slaptą K. Jägerio raportą žudynės vyko Varėnoje (831 asmuo); rugsėjo 11 d. Leipalingyje (155 asm.) ir Seirijuose (953 asm.); rugsėjo 12 d. Simne (414 asm.);
Alytuje rugpjūčio 13-31 d. (1436 asm.) ir rugsėjo 9 d. (1279 asm.). Visoje Lietuvoje gi iš maždaug 208–210 tūkst. žydų buvo nužudyta 190 tūkst. T.y. apie 90 proc. Lietuvos
žydų. Lietuvos piliečių, lietuvių kaimynų, bičiulių, draugų. Turbūt nėra Lietuvoje didesnio miestelio, kur šalia jo nebūtų masinių kapaviečių. Be vardų, gimimo ir mirties datų.
Nacistinės Vokietijos okupacijos metais sunaikintai Merkinės žydų bendruomenei 1958 m. Bostono Merkinės žydų kapinėse pastatytas obeliskas. Ant jo užrašyta: „Per Hitlerio ir nacių žiaurumą kančioje žuvusių mūsų mylimų brolių Merkinėje Lietuvoje amžinam atminimui. Dedikuota Bostono Merkinės pagalbos asociacijos“. Obelisko fotografiją mums atsiuntė Ilya Goldovt, kurio prosenelis kilęs būtent iš Merkinės. Ilya labai apsidžiaugė sužinojęs apie muziejaus ketinimą ant vieno iš Merkinės sinagogų komplekso pastato įrengti memorialinę lentą dedikuotą Merkinės žydų bendruomenei. Nors būta ketinimų lentą atidengti dar 2020 metais, tačiau dėl vykdomų Talmudo Toros renovacijos darbų lentą lentą nusprendėme atidengti šių metų rugsėjo 10 d. sinagogų prieigose.
Obeliskas skirtas Holokausto metu sunaikintai Merkinės žydų bendruomenei. Pastatytas Merkinės žydų kapinėse Bostone 1958 m., Ilya Goldovt nuotr., 2018 m.
Šių metų „Atminties kelio“ Merkinėje sulaukė didelio svečių skaičiaus. Renginyje dalyvavo Lietuvos Respublikos Kultūros ministras Simonas Kairys, LR Ministrės pirmininkės Ingridos Šimonytės patarėja Gabrielė Žaidytė, Jungtinių Amerikos Valstijų ambasados Lietuvos Respublikoje patarėja Andrea Lindgren, Varėnos r. sav. meras Algis Kašėta, vicemeras Giedrius Samulevičius, Varėnos r. sav. administracijos Kultūros skyriaus vedėja Laima Denutienė, Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti sekretoriato direktorius Ronaldas Račinskas ir švietimo projektų koordinatorė Ingrida Vilkienė, V. Krėvės gimnazijos direktorė Regina Sakalauskienė, mokytojai ir mokiniai, Merkinės šauliai.
Renginį pradėjome Merkinės kultūros centre Alytiškio režisieriaus Arvydo Kinderio naujai sukurtu filmu „Meilės ir atminties namai" (filmą pristatė istorikas Vilmantas Dunderis). Filmas pasakoja apie žydų Lietuvoje istoriją, kultūrą, žydų gyvenimą Dzūkijos miesteliuose, nelaimės metus bei žydų gelbėtojus. Filmas netrukus bus prieinamas ir socialiniuose tinkluose.
Tuo tarpu sinagogų kieme memorialinę lentą atidengti pakvietėme Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti sekretoriato direktorių Ronaldą Račinską bei LR Kultūros ministrą Simoną Kairį, kuris tarė ir sveikinimo žodį: „Šią dieną stovint šioje vietoje turbūt kiekvienam užgniaužia gerklę dar kartą suvokus, ką čia turėjome ir ko netekome. Iš tiesų dažnai skausmo, gedulo akivaizdoje liekame lyg nebylūs: dingsta žodžiai, įsivyrauja tyla. O ir mirusiuosius tradiciškai pagerbiame tylos minute. Vis dėlto šiandien atidengiant Merkinės žydams skirtą memorialinę lentą norėtųsi, kad šiuos žmones mes dažniau pagerbtume ir prisimintume nebe tyla, o žodžiais ir darbais. Ne tik šiandien, bet ir rytoj, ir po daugelio metų. Tylos dešimtmečiai buvo ilgi. Nutraukime visi drauge tą tylą tam, kad kiekvienas čia apsilankęs žinotų, jog šiame kieme buvo trys sinagogos. Kad žinotume Merkinės žydų vardus ir gyvenimo istorijas. Kad atsimintume ir vieni kitiems pasakotume, kokia gausi čia buvo kelis šimtmečius gyvenusi žydų bendruomenė. Man atrodo labai simboliška, kad memorialinė lenta Merkinės žydams atidengiama gimnazijos prieigose. Tai – lyg pačių sau duodamas pažadas, kad ateities kartos žinos šį istorijos puslapį ir puoselės Merkinės žydų atminimą. Simboliška ir tai, kad visai šalia yra dar vienas atminimo įamžinimas – vieno Merkinės žydo portretas, kurį sukūrė projekto „Sienos prisimena“ autoriai. Mums lieka pareiga taip pat nepamiršti to, ką primena sienos, ką primena ši memorialinė lenta, ką primena moralė ir žmogiškumas.“ Žodį tarė ir Ronaldas Račinskas, pasidžiaugęs merkiniškių iniciatyvomis saugojant istorinę atmintį, visoje Lietuvoje vykstančiais Atminties kelio renginiais. Su savimi svečias atsivežė akmenėlį, ant kurio buvo užrašęs holokausto metais nužudytos merkiniškės mokytojos pavardę... Akmenėlis po eisenos į kapavietę turėjo būti padėtas ant kapų.
Renginio dalyvių eisena į masines kapavietes trumpam sustabdė Merkinės centrinės aikštės gyvenimą, pristabdė automobilius, atkreipė į save skubančių merkiniškių žvilgsnius... Masinėse kapavietėse tylos minute pagerbus genocido aukas, žodį tarė Varėnos r. meras Algis Kašėta, JAV ambasados Lietuvos Respublikoje patarėja Andrea Lindgren, LR Premjerės patarėja Gabrielė Žaidytė. Nejauku ten, kur išžudyta tiek žmonių. Bet visada pasidaro šilčiau, kai gyvieji čia ateina su žvake, malda ar pagal žydišką paprotį – akmenėliu. Dėkojame visiems dalyvavusiems.
Jad Vašem Jaruzalėje įrengtame Izraelio memoriale holokausto aukoms atminti bendruomenių slėnyje įamžinti Dzūkijos žydų bendruomenių (miestelių) pavadinimai. M. Černiausko nuotr. 2018 m.
M. Černiauskas, Merkinės krašto muziejaus direktorius